A SWOT analízist sokféleképpen lehet használni. Többek között a nyelvtanulás területén is hasznos tud lenni.

Hogyan használd?
Először is nézzük miből áll a SWOT:
Strength – Erősség
Weaknesses – Gyengeségek
Opportunities – Lehetőségek
Threats – Veszélyek
Ezen kívül látsz még plusz mezőket: pozitív-negatív illetve külső és belső.
Figyeld meg, hogy az erősségek olyan dolgok, amelyek pozitívak és benned vannak. Tehát ide tartozik például a kitartás, a nyelvérzék, a gyors tanulási képesség vagy a bátorság a nyelv használatában, stb. Keresd meg milyen tulajdonságokkal és adottságokkal rendelkezel, és írd össze őket!
A gyengeségek terület szintén belül keresendő, viszont olyan tulajdonságokra utal, amelyek negatívan, destruktívan hatnak a tanulási folyamatodra vagy jelenthet olyan helyzeteket, amelyekre nem túl jól reagálsz. Például ilyen lehet a kitartás hiánya, a rendszertelen tanulás vagy a céltalanság, a fegyelemhiány, a figyelmetlenség, stb.
A Veszélyek terület már külső tényező és ugyanúgy mint a Gyengeségek negatívan hat rád. Ez lehet az időhiány vagy más külső tényező, egy ember a környezetedben: családtag, főnök, aki visszahúz a fejlődés területén.
A Lehetőségek terület is külső tényező, de ez pozitívan hat rád a tanulásban. Nézd meg milyen lehetőségeid vannak a tanulásra és élsz-e velük. A nyelvtanulásban fontos, hogy a tanulási lehetőségeket felmérd és elkötelezd magad a tanulás, fejlődés mellett. Ilyenek a kurzusok, magánórák, appok és olyan eszközök, amelyek rendelkezésre állnak.
Írd össze mindegyik területnél azokat a tulajdonságaidat, amelyek oda tartoznak a nyelvtanulás terén. Így egy összképet fogsz kapni, hogy te mivel rendelkezel és mi az, amit fejlesztened kell.
Ha összeírtad a tényezőket, tulajdonságaidat még nem vagy készen. Mert ráláthatsz arra, hogy min kell változtatnod és ezt hogyan tudod áttranszformálni.
A gyengeségek oldalon nézd meg mi kell ahhoz, hogy azt fejleszd. Találsz-e az Erősségek oldalon olyan tulajdonságot, amivel tudod orvosolni a gyengeségedet? Vagy a másik oldalról nézve, találsz-e a gyengeségek között olyat, amit meg tudsz változtatni? Hogyan tudod megoldani azt, hogy a gyengeségedet felülírd és erre készíts egy tervet!
A Veszélyek oldalnál ugyanezt végezd el: Hogyan tudod megoldani, hogy az a veszély, fenyegetés, amivel szembesülsz, eltűnjön a Veszély zónából? Van-e rá megoldás, vagy tudod-e valahogy csökkenteni a hatását a tanulási folyamatodra nézve?
Ha a SWOT analízissel dolgozol, akkor jobban megismered magad és a tanulási képességeidet, határaidat. Sokszor csak egy kis változtatás kell ahhoz, hogy szintet lépj!
Mire van most szükséged?
Fegyelmezett rendszerességre?
Egy támogatóra?
Célokra és iránymutatásra?
Vond le a végén a következtetést és készíts tervet, min fogsz változtatni!
Fontos, hogy egyszerre egy dolgot építs be a mindennapokba, de azt tartsd be!
Ha kis lépésekben haladsz, sokkal nagyobb az esélye, hogy eléred, amit kitűztél.
Remélem segített amit hoztam mára. Tudom, hogy időigényes és le kell ülni hozzá, de megéri.
Ha van kedved, írd meg kommentben, te min fogsz változtatni a tanulási folyamatodban.
Anita